Gdzie zgłosić i czym zmierzyć hałas? Jak wyciszyć mieszkanie? Wszystko, co powinniście wiedzieć o hałasie.

Sunrise System 15/05/2018

Kupując mieszkanie w bloku musimy mieć świadomość, że zarówno za ścianą, jak również pod i nad nami będą mieszkać inne rodziny. Musimy uszanować więc zasady współżycia społecznego oraz te ustalone przez administrację, które dotyczą m.in. ciszy nocnej oraz niezakłócania porządku uciążliwym hałasem także za dnia.

Oczywiście nie zawsze możliwe jest zachowanie w domu pełnej ciszy. Całkowicie normalnym jest, że niemowlęta płaczą czy też czasem zapraszamy do siebie gości i zachowujemy się nieco głośniej niż zazwyczaj. W trosce o dobro stosunków sąsiedzkich, a także na wypadek, gdyby któryś z sąsiadów zakłócał hałasem nasz mir domowy, warto pamiętać nie tylko o sąsiedzkim savoir-vivrze. Warto wiedzieć również, jak wyciszyć swoje mieszkanie, a także jak mierzyć i gdzie zgłosić uciążliwy dla nas hałas.

Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie?

  1. Przez odpowiednią aranżację
    Niewielki hałas związany z codziennym użytkowaniem mieszkania można wyciszyć za pomocą miękkich materiałów. Wystarczy, że na podłodze położymy dywan lub wykładzinę, a na oknie zawiesimy firanę i zasłony. Miękkie tkaniny wygłuszą wiele niskich dźwięków, co pozwoli i nam i naszym sąsiadom zrelaksować się we własnym domu.
  2. Przez właściwe wykończenie mieszkania
    Zanim wprowadzimy się do nowego lokum warto rozważyć zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych. W roli wygłuszacza świetnie sprawdzi się sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych, wyciszony dodatkowo wełną mineralną. Podobną izolację możemy wykonać także na ścianach.Pod parkiet, panele, a nawet wykładzinę należy zastosować podkład wygłuszający, zapewniający odpowiednią izolację akustyczną. Na rynku dostępne są ponadto specjalne maty tłumiące z dekoracyjną powłoką PVC, które kładzie się zarówno na podłogę, jak i na ściany. Innym sposobem na wygłuszenie ścian i podłóg jest położenie korka technicznego.

Mapa akustyczna

Zanim dokonamy zakupu mieszkania, dzięki specjalnym mapom akustycznym możemy sprawdzić również poziom hałasu generowanego w interesującej nas lokalizacji na drogach. Mapy te opracowywane są m.in. dla wszystkich miast powyżej 250 tys. mieszkańców, a więc także dla Warszawy, i aktualizowane są przynajmniej raz na 5 lat.

Mapę akustyczną dla naszego miasta znajdziemy np. na stronie internetowej Urzędu m.st. Warszawy.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto również odwiedzić okolicę interesującego nas mieszkania, żeby samemu przekonać się o tym, jakie hałasy mogą dobiegać zza okna.

Jak mierzyć i gdzie zgłaszać uciążliwy hałas?

Jeśli to sąsiad zakłóca za dnia nasz mir domowy bądź nie stosuje się do przepisów ustalonych przez spółdzielnię odnośnie ciszy nocnej, w pierwszej kolejności warto z nim po prostu porozmawiać. Jeśli nasze prośby nie odniosą jednak skutku, możemy zawiadomić policję lub straż miejską. Co jednak w przypadku, gdy uciążliwy hałas związany jest z tym, co dzieje się na zewnątrz?

Pogrubić od „hałas na zewnątrz budynków…” do „40 dB i 30 dB.”

W Warszawie, jak i w innych miastach powyżej 100 tys. mieszkańców hałas na zewnątrz budynków nie może przekraczać w dzień 55 dB, a w nocy 45 dB. Wewnątrz budynków mieszkalnych to odpowiednio 40 dB i 30 dB.

Uciążliwy hałas możemy zmierzyć za pomocą specjalnych decybelomierzy bądź też jednej z wielu aplikacji dostępnych na telefon. Musimy jednak pamiętać, że wyniki uzyskane za pomocą aplikacji mogą okazać się jednak niedokładne. Pomiarów dokonujemy przez godzinę z pominięciem nadzwyczajnych dźwięków generowanych m.in. przez przejeżdżający tramwaj. Z uzyskanych w ten sposób wyników wyciągamy następnie średnią.

Hałas komunalny możemy zgłosić Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w PSSE przy Kochanowskiego 21, hałas komunikacyjny Wydziałowi Ochrony Środowiska odpowiedniemu dla naszej dzielnicy, a hałas przemysłowy w Okręgowym Inspektoracie Pracy przy Płockiej 11/13.

About the Author

Menu Title