Czy projekt „Mieszkanie plus” może mieć wpływ na rentowność wynajmu w Warszawie?

Sunrise System 01/08/2018

Rodzina na swoim, Mieszkanie dla Młodych, TBS… to tylko kilka z (niekontynuowanych już) rządowych programów, które postawiły sobie za cel zwiększenie dostępności do mieszkań i domów Polakom w całym kraju. W związku z rezygnacją z programu MdM, rząd sporządził projekt „Mieszkanie plus”, który kierowany jest do osób, które nie kwalifikują się do otrzymania kredytu hipotecznego, a zarazem zarabiają za dużo, aby otrzymać lokal socjalny lub komunalny od gminy. Warto rozpatrzyć, czy i w jaki sposób projekt może mieć wpływ na rentowność wynajmu w Warszawie, czym postanowiliśmy zająć się poniżej.

O programie

Szacuje się, że w Polsce brakuje od 2 do nawet 3 milionów mieszkań. Dlatego jeszcze w 2016 roku rząd obiecał wprowadzić program Mieszkanie Plus, który nadal jest na etapie projektu i do tej pory nie została ogłoszona data wprowadzenia go w jakimkolwiek mieście. Co więcej, została zmieniona nazwa programu na „Mieszkanie na Start” w związku z kompletnym fiaskiem pierwotnych obietnic rządowych. Ogólne założenia projektu są nam znane – w przeciwieństwie do MdM czy Rodzina na swoim, w tym projekcie rząd skupia się przede wszystkim na tanich lokalach na wynajem. Z dopłat do najmu będzie mogła korzystać każda osoba fizyczna przez nawet 15 lat.

Opinie w branży

Tanie mieszkania na wynajem teoretycznie mogą poruszyć rynkiem nieruchomości w całej Polsce. Jednak czy z tym twierdzeniem zgadzają się deweloperzy oraz inni specjaliści z branży? Niekoniecznie. Przede wszystkim zwracają uwagę na fakt, że tak naprawdę nic jeszcze nie jest pewne – projekt jest już wdrażany od dwóch lat i nadal nie widać jego końca (bądź nawet początku). Deweloperzy uważają, że program nie wpłynie na chęć Polaków do posiadania mieszkania na własność, a nawet może ją zwiększyć.

Czy będzie miał wpływ?

Czy projekt „Mieszkanie Plus” może mieć wpływ na rentowność wynajmu w Warszawie? Wątpliwe. Mieszkania będą znajdować się przede wszystkim w mniejszych miejscowościach oraz na obrzeżach kilku dużych miast, a przecież większość osób poszukuje atrakcyjnej lokalizacji, blisko miejsca pracy. Prawdopodobnie nie będą one również spełniać tak wysokich standardów, jak lokale dostępne na wynajem od pośredników bądź obecnych właścicieli. Jednak tak naprawdę to czas pokaże. Na pewno przez wiele miesięcy nie musimy się jeszcze obawiać kolejnego rządowego projektu.

About the Author

Menu Title