Zysk z mieszkania ponad 10 razy wyższy niż z lokaty!

admin 06/09/2018

Według szacunków z sektora pośrednictwa finansowego właściciele mieszkań na wynajem mogą uzyskać nawet 14 % zysku w skali roku. Daje to wynik ponad 10 razy więcej niż na zwykłej rocznej lokacie.

Jeżeli zastanawia Cię, skąd wziął się wśród Polaków aktualny boom na mieszkania, musisz zwrócić uwagę na trzy liczby. Pierwsza z nich to najnowsze dane Narodowego Banku Polskiego na temat zmian cen nieruchomości. Wynika z nich, że w największych miastach mieszkania z rynku wtórnego w ciągu roku podrożały o 8,4 %. Drugim niezwykle ważnym dla rynku mieszkań liczebnikiem jest rentowność wynajmu. Jest to wskaźnik, który określa jaką część wartości mieszkania/ lokalu może zarobić właściciel z wynajmu mieszkania. Według danych z rynku pośrednictwa nieruchomości w zeszłym roku rentowność szacowana była na 5,2 % po opodatkowaniu i wzięciu pod uwagę okresu niewynajęcia. Oznacza to, że przy zakupie mieszkania rok temu, można było zakładać, że zarobimy ok. 5% wartości mieszkania z jego wynajmu.

Sumując te liczby, daje to potencjalny zysk na poziomie ponad 13% w ciągu roku. Potencjalny, ponieważ, aby faktycznie zarobić na wzroście ceny mieszkania trzeba byłoby je sprzedać. Należy pamiętać o tym, że każdy lokal jest inny i zysk nie zawsze będzie tak duży jak zakładają dane.

Pomimo tego, porównując zysk z takiej inwestycji ze zwykłą ofertą lokat bankowych, wynik jest imponujący. Z danych NBP okazuje się, że osoby, które zakładały lokaty rok temu, zamroziły swoje pieniądze za gwarancje oprocentowania na wysokości 1,6 %. Dodatkowo od tej kwoty należy zapłacić podatek, co po odliczeniu daje 1,3% zysku netto w skali roku. To ponad 10 razy mniej niż zysk z wynajmu i wzrostu wartości lokalu.

About the Author

Menu Title