Czy w Warszawie brakuje gruntu pod inwestycje?

Sunrise System 10/10/2018

Sprzedaż nieruchomości w Warszawie tylko rośnie – inwestycjami komercyjnymi oraz mieszkalnymi zainteresowani są nie tylko Polacy, ale również obcokrajowcy ze wszystkich stron świata. Jednak w związku z tą tendencją wzrostową pojawił się dodatkowy problem – mniejsza ilość dostępnych terenów, które można przeznaczyć na budowę nowych obiektów. Oczywiście, automatycznie wpłynęło to również na cenę tych dostępnych, która znacząco wzrosła. Jednak czy Warszawa znalazła się w sytuacji, w której brakuje w jej obrębie gruntu pod inwestycje?

Znalezienie wolnego „kawałka ziemi” nie wystarczy

Teoretycznie na terenie stolicy naszego państwa nadal znajduje się wiele dostępnych gruntów. Niestety większość z nich nie posiada tzw. „czystej” sytuacji prawnej, czyli nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jednocześnie działki mogą już przynależeć do Skarbu Państwa, który ze względu na program Mieszkanie Plus, uniemożliwia inwestorom wykupienie poszczególnych terenów. Kolejny problem generuje ustawa o ochronie gruntów rolnych, zgodnie z którą ziemia o powierzchni większej niż 3 tys. mkw. może zostać kupiona tylko przez indywidualnego rolnika.
Nawet jeżeli inwestor znajdzie teren, który posiada unormowane wszystkie kwestie prawne, pojawia się kolejna przeszkoda w postaci ceny.

Gdzie jest najdrożej?

Szacuje się, że problemy z dostępnością terenów pod zabudowę w wybranym mieście mogą podnieść cenę o nawet 20%. W szczególności drogimi dzielnicami są: Praga-Północ, Śródmieście oraz Ochota, gdzie można zapłacić do nawet 800 zł za mkw. Rekordzista zapłacił aż 123 miliony złotych za 3-hektarową działkę na Żoliborzu (dla porównania, drugie miejsce wynosiło 50 milionów złotych za teren w Gdańsku). Oczywiście, jest to związane z prestiżową lokalizacją tych dzielnic, a także z coraz mniejszą dostępnością działek. Dlatego inwestorzy muszą być gotowi zapłacić więcej, ale w rezultacie mogą również znacznie więcej zyskać.

Czy brakuje terenów?

Działek pod zabudowę jest coraz mniej, jednakże nadal można je znaleźć we wszystkich dzielnicach Warszawy. Oferta firmy Viva Invest udowadnia również, że nie zawsze cena poszczególnych inwestycji musi być znacząco wyższa – nawet w tych najbardziej prestiżowych dzielnicach.

About the Author

Menu Title