Dlaczego obcokrajowcy tak często kupują mieszkania w Warszawie?

Sunrise System 18/10/2018

Coraz więcej deweloperów przyznaje, że znacząca liczba kupowanych nieruchomości dokonywana jest przez obcokrajowców. Już od 2017 roku rynek przeżywa boom sprzedażowy, który nie ustaje. W szczególności dużą popularnością cieszą się nieruchomości mieszkalne, w tym lokale w największych miastach Polski.

Dokładnie których państw obywatele dokonują kupna tych nieruchomości? Dlaczego właśnie Warszawa, jak i inne duże miejscowości spotkały się z tak dużym zainteresowaniem? Na te pytania można znaleźć odpowiedzi poniżej.

Kto kupuje najwięcej?

Do tej pory, do obywateli kupując najwięcej mieszkań w Polsce należeli przede wszystkim Niemcy – zostali oni jednak „zdetronizowani”. Obecnie znacząco wyprzedzili ich Ukraińcy, którzy jeszcze w 2016 roku stali się właścicielami 64 tysięcy mkw. mieszkań (wyprzedzając Niemców o 11 tysięcy mkw.) . Jednak tak naprawdę nieruchomościami w Polsce interesują się właściwie wszyscy – od Brytyjczyków i Szwajcarów, przez Francuzów i Austriaków, po nawet obywateli Zimbabwe, czy Madagaskaru. Znacznie rzadziej lokale kupują mieszkańcy kontynentu azjatyckiego.

Najpopularniejsze miasta

Jak już zostało odpowiedziane w tytule tego artykułu, do najpopularniejszych miast zdecydowanie należy Warszawa. To właśnie tam nabyto ponad 1963 lokali mieszkalnych i użytkowych obejmujących około 293,7 tysięcy mkw. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) podało również, że na drugim miejscu znalazł się Kraków z wynikiem wynoszącym 250 lokali mieszkalnych oraz 137 użytkowych, obejmujących 94 tysięcy mkw.

Dlaczego polskie nieruchomości cieszą się zainteresowaniem?

Odpowiedzią na to pytanie jest przede wszystkim: poszukiwanie zarobku. Z roku na rok coraz więcej obcokrajowców decyduje się na szukanie pracy (bardzo często z dużym powodzeniem) właśnie w Polsce. W Warszawie i Krakowie nadal można spotkać się z dostępnością wielu miejsc pracy, które mogą być porównywalnie lepiej płatne, niż w poprzednim miejscu zamieszkania. Ponadto te miasta zapewniają możliwość zwiększenia swoich kwalifikacji oraz edukacji, korzystając z dziesiątek placówek oświatowych, a w tym najbardziej prestiżowych uczelni wyższych.

About the Author

Menu Title