Jak zaplanować kupno mieszkania?

Sunrise System 30/10/2018

Trudno odnaleźć się w zawiłościach inwestycyjnych, wskutek czego proces podejmowania decyzji o zakupie mieszkania okazuje się żmudniejszy niż w początkowych założeniach. Z wyborem M3 wiąże się mnóstwo kwestii wymagających przemyślenia. Żadnej z nich – czy to dotyczącej cen oraz lokalizacji, czy też układu pomieszczeń – nie należy pozostawiać przypadkowi.

Kupno mieszkania? Nie trzeba robić tego samodzielnie

Kwitnący rynek nieruchomości rzuca kłody pod nogi tym, którzy nie wiedzą, która z opcji okaże się dla nich korzystniejsza. To z kolei doprowadza do podejmowania nieprzemyślanych, często zbyt raptownych decyzji. Warto nieco schłodzić emocje związane z zakupem mieszkania i w pierwszym odruchu zdecydować się na wsparcie opiekuna inwestycyjnego z biura sprzedaży mieszkań. Broker, pośrednik oraz doradca nieruchomości w jednej osobie, stanowi wsparcie dla całego procesu decyzyjnego: pośredniczy w negocjacjach, dokonuje analizy rynku oraz potrzeb klienta i to właśnie jego zadaniem jest znalezienie mieszkania idealnego. Które kwestie okażą się szczególnie istotne podczas planowania?

Analiza budżetu i własnych potrzeb

Wybór nowego mieszkania zostanie poprzedzony przez brokera dokładną analizą budżetu. Na jego podstawie można rozpocząć stopniowe zawężanie listy nieruchomości, które wydają się interesujące. Istotne będzie również określenie lokalizacji, a zarazem rozeznanie się miejskich planach inwestycyjnych. Zakup mieszkania to decyzja na lata – ta dodatkowa wiedza okaże się zatem nieoceniona. Dobrze przeprowadzona analiza inwestycji, a także rzetelna wiedza na temat własnych możliwości finansowych, to połowa sukcesu.

Nie tylko cena i lokalizacja

W kolejnych krokach ważne będzie określenie tego, jakie cechy powinno posiadać mieszkanie. Oprócz ceny, lokalizacji i planów zagospodarowania terenu istotny okaże się typ budownictwa mieszkaniowego, metraż nieruchomości, a także funkcjonalność lokalu. Na tym etapie można być nieco bardziej drobiazgowym, zwracając uwagę na kwestie wcześniej nieporuszane (takie jak plany związane z prowadzeniem biura czy zakup mieszkania pod wynajem).

Wszystkie informacje pozyskane w trakcie wstępnej analizy poczynionej przez brokera posłużą do wyboru inwestycji odpowiadającej określonym oczekiwaniom. Teraz gdy wiadomo już, jak wygląda budżet, idealna lokalizacja oraz wykaz potrzeb mieszkaniowych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby doprowadzić decyzję o zakupie nowego mieszkania do końca.

About the Author

Menu Title