Wzrosty cen mieszkań na świecie. Globalny indeks 2023. Bańki nieruchomości.
Bańki na rynkach mieszkaniowych wg Union Bank of Switzerland. Globalny indeks 2023
W ostatniej edycji UBS Globalnego Indeksu Bańki Nieruchomościowej ( Zurych, 20 września 2023 roku) – zauważono, że nierównowagi na rynkach mieszkaniowych znacznie zmalały. Tylko Zurych i Tokio pozostają w kategorii ryzyka bańki mieszkaniowej. Przeprowadzając badanie, UBS przeanalizowało ceny nieruchomości mieszkalnych w 25 największych miastach na świecie. W okresie od połowy 2022 roku do połowy 2023 roku, realne ceny nieruchomości spadły średnio o 5%. Istnieje potencjał na dalszy spadek cen.
Globalny spadek nierównowagi na rynkach mieszkaniowych
Globalny wzrost inflacji i stóp procentowych w ciągu ostatnich dwóch lat przyczynił się do wyraźnego spadku nierównowag na rynkach mieszkaniowych w centrach finansowych na całym świecie. W tegorocznej edycji UBS Globalnego Indeksu Bańki Nieruchomościowej, tylko dwa miasta - Zurych i Tokio - utrzymują się w kategorii ryzyka bańki mieszkaniowej, w porównaniu do dziewięciu miast z roku poprzedniego. Miasta, które wcześniej były uważane za ryzykowne, takie jak Toronto, Frankfurt, Monachium, Hongkong, Vancouver, Amsterdam i Tel Awiw, teraz znajdują się w kategorii nadwartościowanych.
Wskaźniki oceny rynków mieszkaniowych wybranych miast, 2023
Korekty cen na szeroką skalę
Wzrost cen nieruchomości mieszkalnych ucierpiał na skutek wzrostu kosztów finansowania, ponieważ średnie stopy kredytów hipotecznych potroiły się od 2021 roku na większości rynków. Roczny nominalny wzrost cen w badanych 25 miastach zatrzymał się po entuzjastycznym wzroście o 10% w ubiegłym roku.
Szef Działu Nieruchomości w Biurze Inwestycji UBS Global Wealth Management, wskazuje - "w rzeczywistych, po uwzględnieniu inflacji, cenach, są one teraz niższe o 5% niż w połowie 2022 roku. Średnio miasta straciły większość realnych zysków cenowych osiągniętych podczas pandemii i teraz zbliżają się do poziomów z połowy 2020 roku".
Inflacja redukuje ryzyko bańki
Gwałtowny spadek nierównowag nie był spowodowany tylko spadkiem cen nieruchomości, ale także wzrostem dochodów i czynszów, napędzanych inflacją. Wzrost udzielania kredytów hipotecznych spadł o połowę od połowy 2022 roku, a zadłużenie gospodarstw domowych w stosunku do dochodów spadało, zwłaszcza w Europie. Poza Stanami Zjednoczonymi, wzrost nominalnych czynszów znacząco przyspieszył i był dodatni we wszystkich badanych miejscach.
Stopa wzrostu cen nieruchomości mieszkalnych na koniec II kwartału 2023 roku, rocznie (%)
Popyt pokazuje oznaki odrodzenia
W niektórych miastach już posiane są nasiona kolejnego boomu cen nieruchomości. Praca w trybie hybrydowym nie osłabiła popytu na życie w mieście w sposób trwały, a niedobór mieszkań prawdopodobnie się pogłębi, ponieważ ostatnio wydano mniej pozwoleń na budowę - zwłaszcza w europejskich ośrodkach miejskich. Autor badania w UBS Global Wealth Management, podsumował "Popyt na mieszkania nadal narasta, a ceny mogą wzrosnąć, gdy tylko poprawią się warunki finansowe dla gospodarstw domowych."