Darmowa wycena mieszkania online

Wynik otrzymasz natychmiast

Uzupełnij dane do realizacji darmowej wyceny online Twojego mieszkania.
Ulica
Wybierz ulicę
Nr
Wybierz numer
Podaj powierzchnię mieszkania
Podaj liczbę pokoi
Darmowa wycena mieszkania - najczęściej zadawane pytania

Narzędzie do sporządzania wyceny mieszkania online na stronie Viva Invest to rozwiązanie, które działa w oparciu o nasz autorski algorytm sztucznej inteligencji. Ten zaawansowany algorytm analizuje szczegółowo dane o cenach nieruchomości w danej lokalizacji w Warszawie. W związku z tym nasze wyceny powstają na podstawie danych unikalnych ofert sprzedaży nieruchomości oraz modeli matematycznych. Pod uwagę brane są m.in. takie ich cechy jak:
  • konkretna lokalizacja mieszkania;
  • metraż danej nieruchomości;
  • standard mieszkania;
  • piętro, na którym się znajduje;
  • rok budowy bloku;
  • obecność windy w budynku;
  • aktualne ceny transakcyjne podobnych mieszkań w danej okolicy.

Uzyskanie wyceny online mieszkania na Viva Invest jest zupełnie darmowe. Wystarczy, że skorzystasz z narzędzia do wyceny nieruchomości, które znajduje się na naszej stronie, wprowadzisz tam najważniejsze informacje na temat mieszkania i w ciągu kilku chwil otrzymasz szacunkową wartość tego mieszkania. Okresowo całkowicie bezpłatnie możesz otrzymywać aktualizację wyceny tej nieruchomości.

Wyceną nazywamy określenie realnej wartości określonej nieruchomości. Można się spotkać z kilkoma metodami wyceny mieszkania. Aby wycena konkretnej nieruchomości była właściwie przeprowadzona, powinno to zostać wykonane starannie, a także w oparciu o właściwe kryteria. Zazwyczaj konkretne mieszkanie porównuje się do mieszkań charakteryzujących się podobnymi standardem, metrażem, liczbą i rozkładem pomieszczeń w danej lokalizacji. Przy wycenie takiej nieruchomości bierze się zatem pod uwagę: jej rodzaj, standard, powierzchnię, rok budowy, stan techniczny, ale również dostęp do infrastruktury.

Ceny ofertowe to takie ceny, które są podane w ogłoszeniach z nieruchomościami. Wiąże się to z tym, że ceny te odzwierciedlają przede wszystkim oczekiwania sprzedających, ale jednocześnie podlegają też negocjacjom. To zaś sprawia, że ostateczne ceny sprzedaży, czyli innymi słowy – ceny transakcyjne – są niższe od tych ofertowych, a często nawet znacząco. Jak podają dane NBP – ceny ofertowe zazwyczaj różnią się o około 8% do 17% od cen transakcyjnych. Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż finalna cena sprzedaży danego lokalu mieszkalnego zależy od kilku czynników. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim umiejętności negocjacyjne oraz atrakcyjność danej oferty na tle innych. Poza tym należy także wziąć pod uwagę prowizję dla pośrednika, co również wpływa na kwotę, którą ostatecznie otrzyma sprzedający.

Wartość rynkowa mieszkania – jego wycena – różni się od ceny sprzedaży mieszkania. Wartość rynkowa jest kwotą w dużym stopniu subiektywną i indywidualną, czyli taką, którą potencjalny nabywca jest w stanie zapłacić za kupno określonego lokalu mieszkalnego. W związku z tym cena sprzedaży mieszkania może być niższa lub wyższa niż jego wartość rynkowa. Należy się więc liczyć z faktem, iż wiele ofert sprzedaży mieszkań może mieć cenę zawyżoną lub zaniżoną – często te różnice dochodzą nawet do 30%! Na takie różnice wpływać może wiele różnych czynników, wśród nich np.:
  • wartość sentymentalna do mieszkania;
  • konieczność przeprowadzenia remontu;
  • drogie wyposażenie lokalu mieszkalnego;
  • możliwość jego zajęcia komorniczego,
  • chęć jak najszybszej sprzedaży nieruchomości;
  • nieciekawa przeszłość danego lokalu;
  • obciążenia finansowe;
  • nieznajomość cen rynkowych.

Zgodnie z prawem oficjalną wycenę mieszkania wykonać może tylko i wyłącznie rzeczoznawca majątkowy. Osoba ta musi posiadać legitymację i uprawnienia, a także prowadzić działalność gospodarczą. Aktualna lista takich rzeczoznawców dostępna jest w prowadzonym przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju rejestrze: Centralny Rejestr Rzeczoznawców Majątkowych. Jego ekspertyzy w postaci operatu szacunkowego to dokumenty, które są wiążące w sądzie, a także w urzędzie skarbowym oraz w banku. Opinia tego rzeczoznawcy wymagana jest w oświadczeniach majątkowych i sprawach spadkowych, przy zniesieniu współwłasności i przy wykupie mieszkania komunalnego, jest również konieczna przy kredycie hipotecznym oraz przy różnych sprawach związanych z ubezpieczeniami, może to dotyczyć np. wyceny lokalu po zalaniu. Należy zaznaczyć, że w powyższych sytuacjach żadna inna wycena nie zostanie oficjalnie zaakceptowana.

Jednak zupełnie inaczej jest, jeżeli wycena mieszkania ma być wykonana na własny użytek pod kupno lub sprzedaż tej nieruchomości. W takich przypadkach nie ma żadnych ograniczeń i można skorzystać z darmowego kalkulatora do wyceny mieszkania dostępnego na Viva Invest.

Aby wykonać oficjalną wycenę mieszkania, należy w pierwszej kolejności znaleźć rzeczoznawcę. Rzeczoznawca majątkowy przedstawi wstępną ofertę, która zawiera cenę wykonania danej usługi, w przypadku wyceny mieszkania koszt ten zazwyczaj wynosi w przedziale około 500 zł do 900 zł. Należy zaznaczyć, że każdy taki operat szacunkowy jest ważny tylko rok, a ponadto może on być używany jedynie do celu, który został opisany w tym dokumencie. Przez rzeczoznawcę majątkowego inaczej wyceniana jest nieruchomość spadkowa, a inaczej mieszkanie potrzebne do oświadczenia majątkowego czy też na potrzeby kredytu hipotecznego. Na początku rzeczoznawca zapoznaje się on z danym mieszkaniem od strony prawnej – sprawdza wpisy do księgi wieczystej, obciążenia finansowe, określa także czy dana nieruchomość jest współwłasnością, czy nie jest ona oddana w użytkowanie wieczyste albo przeznaczona na egzekucję komorniczą. Następne odwiedza mieszkanie, bada zabudowę. Sprawdza również przychody, jakie są generowane przez daną nieruchomość, jeżeli jest ona przeznaczona pod wynajem lub jest tam prowadzona działalność gospodarcza, bada również jej potencjał inwestycyjny. Wszelkie dokumenty do tych analiz musi dostarczyć osoba, która zleca wykonanie operatu szacunkowego. Kolejny etap to analiza rynkowa, która uwzględnia m.in. ceny transakcyjne nieruchomości o podobnej charakterystyce. Kiedy rzeczoznawca zbierze powyższy komplet informacji i będzie znać cel tej wyceny, wybierze jedną z poniższych metod sporządzenia operatu szacunkowego:

  • porównawczą;
  • dochodową;
  • kosztową;
  • mieszaną.

Najczęściej rzeczoznawcy stosują tą pierwszą metodę, gdyż pozwala ona na odnalezienie operatów szacunkowych innych mieszkań, podobnych do tego wycenianego. Dysponując cenami transakcyjnymi, a także pełnymi opisami nieruchomości, rzeczoznawca majątkowy może oszacować średnią wartość danego lokalu.

Jeżeli nie jest koniecznym posiadanie oficjalnego dokumentu wyceny od rzeczoznawcy majątkowego, wówczas można próbować samemu wycenić mieszkanie. Zastosować można do tego jeden z dwóch sposobów:

  • stosując metodę porównawczą, a więc wycenić samodzielnie mieszkanie;
  • korzystając z kalkulatora wyceny mieszkań online.

Warto przeanalizować obydwa te sposoby.

Porównywanie ofert w internecie trwa długo, jest niemiarodajnie, lecz bezpłatne. Na portalach nieruchomości dostępny jest ogrom ogłoszeń o sprzedaży mieszkań, a dodatkowo codziennie pojawiają się nowe. Jednak trudno w tym natłoku znaleźć takie mieszkania, które będą jak najbardziej zbliżone do siebie. A to dokładnie na tym polega porównywanie oraz wycena lokalu mieszkalnego na własną rękę. Przy takim wyszukiwaniu trzeba wziąć pod uwagę: lokalizację i okolicę mieszkania, piętro, na którym dany lokal się znajduje, stan tego lokalu, układ pomieszczeń w nim, czy też rok budowy. Do tego wszystkiego dochodzą też inne czynniki, które bezpośrednio lub pośrednio wpływać będą na zawyżenie albo zaniżenie ceny. Mogą to być np. plany zagospodarowania przestrzennego, historia lokalu, niedawno wykonany remont, prawne obciążenia oraz zobowiązania właściciela, ale również sentymenty i emocje sprzedającego. Kolejną trudnością w takiej samodzielnej wycenie jest to, że ogłoszenia takie zawierają cenę ofertową, w związku z tym zawyżoną o około 20-30% od ceny transakcyjnej, czyli takiej, za którą dane mieszkanie zostało kupione. Taka wycena jest więc zwykle niemiarodajna i jest w stanie pokazać, w jaki sposób kształtują się ceny naprawdę.

Natomiast darmowe narzędzie do wyceny online to rozwiązanie, które działa prosto i szybko. Takie narzędzie dostępne jest na Viva Invest. Kalkulator wyceny mieszkań online analizuje dane porównuje ze sobą oferty, tak aby wybrać tych kilkanaście czy też kilkadziesiąt z nich, które są najbardziej podobne do siebie. Algorytm szybko analizuje dane, dzięki czemu przedstawia średnie ceny w konkretnym budynku, w danej okolicy oraz w całej dzielnicy. To zaś sprawia, że uzyskuje się szerszy obraz oraz informacje, aby móc w przybliżeniu określić cenę sprzedaży swojego mieszkania. To wszystko trwa dosłownie kilka sekund, a wystarczy w tym celu uzupełnić prosty formularz online!

Kalkulator wyceny mieszkań online Viva Invest jest darmowy i działa w oparciu o zaawansowany algorytm sztucznej inteligencji. To autorskie narzędzie analizuje tysiące ofert. Darmowy kalkulator wyceny mieszkań online Viva Invest przedstawia, jak kształtują się stawki w zależności od różnych czynników, takich jak: lokalizacja, okolica, metraż, liczba pokoi, piętro, a także rok budowy budynku.

Wycena dokonywana przy pomocy kalkulatora wyceny online dokonywana jest na bieżąco i zajmuje minutę. W formularzu należy uzupełnić podstawowe dane dotyczące mieszkania i wysłać. Po weryfikacji otrzymamy wynik oraz parametry wycenionej nieruchomości.

Tak, wyceniacz lub e-wyceniarka to popularne nazwy tej samej usługi jaką jest wycena nieruchomości. Usługi te są całkowicie darmowe jeśli korzystasz z e-wyceniarki przygotowanej przez Centrum Inwestycji Mieszkaniowych Viva Invest. Podobne usługi wyceny nieruchomości wymagają zazwyczaj utworzenia dodatkowego konta lub są usługami częściowo płatnymi bądź powiązanymi z dodatkowymi wymogami formalnymi.

Dla celów urzędowych takich jak np. ubieganie się o kredyt hipoteczny, podział majątku, odszkodowanie potrzebne jest wykonanie operatu szacunkowego nieruchomości. Mieszkanie wycenia wówczas uprawniony do tej czynności rzeczoznawca majątkowy. Operat szacunkowy ważny jest jedynie rok i może być używany tylko do celu opisanego w dokumencie.

Wycena nieruchomości potrzebna jest wówczas, gdy sprzedajemy mieszkanie lub dom, potrzebujemy uzyskać kredyt, otrzymać odszkodowanie, zamówić ubezpieczenie nieruchomości, podzielić majątek. Wycena nieruchomości przeprowadzana jest także okresowo przez władze władze na potrzeby podatkowe oraz czynsze za wynajem lokali.
Chcesz sprzedać mieszkanie?Sprawdź możliwości.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.