Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Czy opłaca się sprzedawać nieruchomość z kredytem?

Czy wiesz, że ponad 4 miliony Polaków spłacają kredyt hipoteczny (dane BIK 2019r.) , a liczba czynnych umów o kredyt hipoteczny w trzecim kwartale 2020r wynosiła 2 467 220 (dane z raportu AMRON-SARFiN). Sytuacja ta nie zmieni się, ponieważ kupowanie mieszkania na kredyt to standard. Trend ten utrzymuje się zwłaszcza przy rosnących cenach nieruchomości z rynku  wtórnego i pierwotnego.

Piszę o tym, żebyś wiedziała/wiedział, że nie jesteś sam. Podobnej sytuacji jest wiele osób. Wydawać by się mogło, że kredyt hipoteczny wiąże kupującego z mieszkaniem na długie lata lub dopóki nie spłaci wszystkich należności.

Czy zatem opłaca się sprzedawać takie mieszkanie?

Po pierwsze rynek! Obecna sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo sprzyjająca dla sprzedającego. Ceny nieruchomości są o wiele wyższe niż kilka lat temu i wzrastają. Eksperci z rynku przewidują, że ceny niedługo ustabilizują się, dlatego warto korzystać teraz i sprzedawać mieszkania, bo później tak wysokich cen nie uzyskają. Na głównych rynkach polskich miast, liczba mieszkań była niższa o ponad 4%. Zatem mamy sytuację górującego popytu nad podażą, dlatego w obecnej chwili łatwiej będzie sprzedać mieszkanie i za wyższą cenę.

Po drugie! Opłacalność sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym zależy od tego kiedy było wzięte zobowiązanie i na jakich zasadach. Na przykład:

  • jeżeli nieruchomość nabyłaś/eś w ramach programu „Rodzina na swoim” lub w okresie, kiedy nieruchomości były o wiele tańsze, to sprzedaż teraz powinna być dla Ciebie korzystna.
  • jeśli masz kredyt złotówkowy jest to transakcja zazwyczaj jest obecnie opłacalna. Inaczej jeżeli masz kredyt walutowy, wówczas przeliczenie wartości zadłużenia na złotówki może oznaczać, że mieszkanie będzie tańsze niż wysokość kredytu do spłaty.

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym. O czym należy pamiętać.

  1. Poinformuj swój bank o zamiarze sprzedaży mieszkania.
  2. Uzyskaj z banku zaświadczenie na temat aktualnego zadłużenia.
  3. Pamiętaj, bank musi wyrazić zgodę na sprzedaż mieszkania.
  4. Poproś bank o wystawienie promesy o wykreśleniu hipoteki.

Po co te wszystkie formalności? Promesa pozwoli Ci przekonać kupującego, że zakup Twojej nieruchomości obciążonej hipoteką nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Następnym krokiem jest spisanie umowy przedwstępnej kupna-sprzedaży nieruchomości, które powinno odbyć się u notariusza. Wówczas przedstawiasz zaświadczeniem o wysokości zadłużenia. W samej zaś umowie muszą znaleźć wszystkie warunki transakcji, a więc: termin, cena, sposób płatności. Kupujący również może wypłacić Ci zadatek. Finałem transakcji jest spisanie umowy notarialnej sprzedaży mieszkania, w której zawarty jest termin dokonania zapłaty ustalonej ceny sprzedaży mieszkania. Kupujący wykonuje przelew w części do banku, w którym sprzedający kredyt hipoteczny w celu jego całkowitej spłaty oraz na Twoje konto w odpowiedniej części.  Na końcu uzyskujesz zgodę banku na zwolnienie hipoteki, aby w księdze wieczystej nieruchomości usunąć informację o hipotece.

Reasumując: sprzedaż mieszkania z kredytem niewiele różni się od sprzedaży nieruchomości bez obciążonej hipoteką. Nie jest również w żaden sposób ryzykowna dla kupującego lub sprzedającego. Przy takiej transakcji jest trochę więcej formalności niż przy innych. Rynek teraz sprzyja opłacalnym transakcjom, dlatego nie czekaj zbyt długo. Zadzwoń do nas, pomożemy Ci krok po kroku sprzedać Twoje mieszkanie w najkorzystniejszych warunkach.

Sprawdź jak możemy Ci pomóc. Odbierz Voucher Mieszkaniowy o wartości 2500 zł.

Poznaj cenę rynkową mieszkania

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.