Pięć kroków, jak szybko sprzedać mieszkanie lub dom?

[aktualizacja 04.05.2024]

Życie postawiło Cię przed koniecznością czy też przywilejem sprzedaży nieruchomości? Chciałbyś to zrobić szybko, łatwo i przyjemnie? Poniżej znajdziesz pięć skutecznych kroków, jak szybko sprzedać dom lub mieszkanie. Szybko, ale i z gwarancją przeprowadzenia transakcji w zadowalający sposób.

Po pierwsze: dobry pośrednik nieruchomości

Do tematu zbycia nieruchomości można podejść samodzielnie. Ale po co? Relacja zaoszczędzonych na wynagrodzeniu pośrednika pieniędzy do pieniędzy, czasu i energii utraconych na sprzedaż mieszkania na własną rękę jest co najmniej niekorzystna.

Doświadczony broker nieruchomości wykona za Ciebie szereg działań, zabezpieczających Twój czas, pieniądze i realizację transakcji. Podpisujesz z nim umowę, która gwarantuje Twoje bezpieczeństwo. Twoim jedynym działaniem jest poszukanie dobrego biura na rynku.

Tu podpowiadamy: dobry pośrednik to taki, który jest rzetelny, doświadczony- a więc jest obecny na rynku od przynajmniej kilku lat, ma dobre recenzje. Po więcej informacji, jak znaleźć najlepsze biuro nieruchomości oraz czy warto korzystać z usług pośrednika odsyłamy do naszych artykułów w tym temacie.

Po drugie: cena

Cena nieruchomości powinna być relatywna do jej aktualnego stanu. Ale nie tylko stan domu czy mieszkania, które chcesz sprzedać, ma wpływ na jego wartość. Pod uwagę brane są takie parametry, jak:

  • lokalizacja- ceny nieruchomości, które mają zapewnioną przynajmniej podstawową infrastrukturę oraz są dobrze skomunikowane, są wyższe od nieruchomości położonych w mniej przystępnych lokalizacjach,
  • metraż oraz ilość pokoi- cena wzrasta wraz ze wzrostem powierzchni, choć nie zawsze jest to regułą,
  • typ budownictwa oraz materiały, z których został zbudowany dom,
  • standard wykończenia oraz ewentualna potrzeba remontu,
  • realia rynku, w tym: ceny materiałów budowlanych, inflacja, wzrost stóp procentowych.
koszty budowy

Możesz skorzystać z usług rzeczoznawcy, który ustali wartość rynkową Twojej nieruchomości. Koszt takiej usługi zależy od wielu czynników a cennik jest dość zróżnicowany, w zależności od przedmiotu wyceny.

W kwestii wyceny nieruchomości oraz pomysłów na podniesienie jej wartości, również nieocenione będzie doświadczenie dobrego pośrednika. Bardzo często wiedza brokera pozwala podnieść wartość nieruchomości za pomocą prostych działań, na które sam mógłbyś nigdy nie wpaść.

Po trzecie: koszty około sprzedażowe

Zanim zaczniesz liczyć dochód ze sprzedaży nieruchomości, pomyśl o kosztach związanych z jej zbyciem.

Jeśli chcesz samodzielnie sprzedać dom lub mieszkanie, weź pod uwagę:

  • koszty ogłoszeń na dedykowanych portalach- cena wzrasta wraz z odpowiednim pozycjonowaniem w przypadku strategii premium wynosząc od 500 zł miesięcznie wzwyż
  • koszty dojazdu do nieruchomości żeby ją zaprezentować potencjalnemu nabywcy. Jest to o tyle uciążliwe, że prezentacji może być kilka lub kilkanaście. Koszty relatywnie wzrastają, jeśli nieruchomość nie znajduje się w miejscu Twojego zamieszkania,
  • czas i energia na prezentacjach, odpowiedziach na setki podobnych pytań, dostosowywanie terminów do oglądających

Jedyne, co na świecie jest pewne to śmierć i podatki- jak mawiał Benjamin Franklin. I miał rację. Jako osoba fizyczna, sprzedając dom czy mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, zapłacisz daninę w wysokości 19 procent wartości dochodu. Dochód to różnica między wartością sprzedaży a zakupu, pomniejszona jeszcze o koszty, np. koszty remontu.

Podatku nie zapłacisz, jeśli skorzystasz z ulgi podatkowej, czyli zakupisz kolejną nieruchomość w ciągu dwóch lat od zbycia poprzedniej. W przypadku sprzedaży nieruchomości odziedziczonej czy też będącej przedmiotem wspólnoty majątkowej rozwodników, okres, od którego liczony jest obowiązek zapłaty podatku dochodowego, wyznacza moment zakupu przez spadkodawcę czy małżonków- a nie, jak do tej pory, data podpisania dokumentu o podziale majątkowym.

Wynagrodzenie notarialne zwykle jest po stronie kupującego. Ale nie jest to nigdzie usankcjonowane i warto poznać orientacyjne stawki w tej branży.

Możesz także zaoszczędzić, zarówno czas jak i energię, i skorzystać z usług biura nieruchomości. Koszty wynoszą zazwyczaj ok 2% wartości nieruchomości podwyższone o 23% VAT. W Kosztach tych partycypuje również kupujący.

Po czwarte: dokumenty

Do przeprowadzenia samej transakcji kupna-sprzedaży będzie potrzebnych kilka dokumentów, bez których zawarcie umowy w obecności notariusza i w formie aktu notarialnego nie będzie możliwe.

Są to między innymi:

  • księga wieczysta - każda nieruchomość, bez względu na to, czy dotyczy rynku pierwotnego czy wtórnego, mieszkania czy domu- posiada księgę wieczystą. Ułatwieniem jest rządowy portal Księgi Wieczyste, który dostarcza konkretnych danych. Elektroniczne Księgi Wieczyste,
  • tytuł własności - może przybrać formę aktu notarialnego, postanowienia spadkowego czy aktu poświadczenia dziedziczenia czy darowizny,
  • jeśli lokal przynależy do spółdzielni mieszkaniowej, powinieneś się także postarać o kila zaświadczeń z tejże spółdzielni, m.in o prawie do mieszkania i przynależności jako członek wspólnoty oraz o niezaleganiu z płatnościami. Sprzedając mieszkanie własnościowe czy też dom sprawa jest prostsza.
  • dobrze jest też mieć urzędowe poświadczenie - urząd miasta lub gminy- o tym, że nikt w lokalu nie jest zameldowany,
  • wypis z ewidencji gruntów, budynków lub lokali.

Po piąte: prezentacja nieruchomości

Prezentacja jest bardzo istotna w całym procesie sprzedaży. Nabywcy zwracają szczególną uwagę zarówno na detale jak i pełną kompozycję domu czy mieszkania, jego funkcjonalność i inne parametry. Warto więc skupić się na takiej ich ekspozycji, żeby się nie wahali podejmując nierzadko życiowe decyzje o zakupie wymarzonych czterech ścian.

Przede wszystkim porządek. Zadbaj o to, aby każde pomieszczenie było schludne i czyste. Usuń zbędne przedmioty- to nada wrażenia przestrzenności. Zbędne będą też wszelkie rzeczy osobiste- nabywca ma przecież własny styl i preferencje, nie zaburzaj jego wizji wnętrza.

Warto, abyś zadbał o rozświetlenie przestrzeni- ciemne ściany, oglądane wieczorem, przy nieodpowiednim świetle, mogą wytknąć wady pomieszczenia.

Powierz prezentację specjaliście- pośrednikowi nieruchomości, który wyczerpująco odpowie na każde pytanie kupującego, poświęci mu swój czas a także przeprowadzi kolejne etapy transakcji.

Podsumowanie

Reasumując, proces sprzedaży nieruchomości to złożona sekwencja działań, które wymagają szczegółowego przygotowania i koordynacji. Na początek, kluczowym etapem jest rzetelna wycena nieruchomości, która stanowi podstawę do ustalenia atrakcyjnej, ale realistycznej ceny ofertowej. Ta z kolei ma bezpośredni wpływ na szybkość i efektywność sprzedaży. Kolejnym istotnym elementem są koszty związane ze sprzedażą, które mogą obejmować opłaty prawne, podatkowe oraz koszty marketingowe. Odpowiednie przygotowanie dokumentów to fundament prawny każdej transakcji, gwarantujący bezpieczeństwo i przejrzystość procesu. Prezentacja nieruchomości również odgrywa kluczową rolę, gdyż to właśnie ona pierwsza wpływa na decyzje potencjalnych kupujących.

Piątym, integralnym elementem procesu jest współpraca z zaufanym biurem nieruchomości, które dzięki swojemu doświadczeniu i znajomości rynku może skutecznie zarządzać wszystkimi aspektami sprzedaży. Profesjonalne biuro nieruchomości nie tylko pomoże w przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży, ale również przejmie na siebie większość obowiązków administracyjnych, negocjacyjnych oraz marketingowych, prowadząc Cię przez każdy etap sprzedaży, aż do finalizacji transakcji.


Planujesz sprzedaż mieszkania? Tu sprawdzisz szybko i bezpłatnie wartość rynkową

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.