Podział spadku u notariusza. Jak podzielić nieruchomość?

To nie są łatwe chwile dla człowieka, a jeszcze trzeba wszystko pozałatwiać zgodnie z prawem. Zobacz, z czym musisz się zmierzyć, gdy otrzymasz w spadku dom, mieszkanie lub inną nieruchomość. Pomożemy Ci w tym!

Kiedy potrzebny jest notariusz, a kiedy spadek załatwimy przez Sąd?

W sytuacji kiedy wszyscy spadkobiercy, zgadzają się co do podziału majątku, wówczas szybciej i łatwiej załatwicie tę sprawę u notariusza. Wówczas wystarczy, że szczegółowy spis części składowych spadku, pokażecie notariuszowi, a on sporządzi stosowny akt.

Drugim sposobem, choć zapewne dłuższym w realizacji, jest załatwienie sprawy spadkowej w Sądzie. Tutaj trafiają raczej sprawy, w których spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia. W drodze takiego postępowania, sam Sąd przedstawia Wam szczegółowy spis wszystkich części spadku oraz określa ich wartość, powołując w tym celu biegłych sądowych.

Pamiętaj, Sąd wzywa spadkobierców do odrzucenia lub przyjęcia spadku w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedzieli się o dziedziczeniu. Oznacza to, że masz pół roku na odrzucenie spadku, jeżeli np. wiesz, że wartość spadku jest mniejsza niż zadłużenia osoby zmarłej. Jeśli przyjmujesz spadek, to wówczas postępowanie Sądu kończy się wydaniem postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Podział majątku - ile warta jest moja nieruchomość?

Nie wiesz ile warta jest Twoja nieruchomość? Warto dokonać profesjonalnej wyceny przed udaniem się do notariusza. Więcej o wycenach pisaliśmy tutaj >>

Kiedy już macie wycenę nieruchomości, warto dokładnie wspólnie spisać wszystkie składowe spadku. Treści umowy określacie sami, to Wy dokładnie wiecie jakie nieruchomości i ruchomości są do podziału. Musicie również podać wartość wymienionej masy spadkowej. Jeżeli już na tym etapie wiecie, że jedna ze stron chce spłacić drugą, to również uwzględnijcie to w treści umowy.

Więcej o treściach umowy znajdziecie w  art. 3531 ustawy Kodeksu cywilnego.

“ Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego".

Jeśli będziecie chcieli sprzedać daną nieruchomość, to zobaczcie jak wówczas wygląda sytuacja z aktem notarialnym tutaj >>

Czy muszę płacić podatek?

Dobra informacja jest taka, że Ustawa o podatku od spadków i darowizn mówi o tym, że dzieci spadkodawcy nie muszą płacić podatku od spadku. Pamiętaj jednak, że w ciągu 6 dni od nabycia spadku, musisz zgłosić ten fakt właściwemu organowi podatkowemu.

Druga dobra wiadomość, to ta, że już nie musisz czekać 5 lat ze sprzedażą spadkowej nieruchomości, aby nie płacić podatku. Te dobre zmiany dla sprzedawców zostały wprowadzone w 2019. Obecnie liczy się 5 lat od zakupu nieruchomości przez spadkodawcę. Oznacza to, że jeśli osoba fizyczna zakupiła mieszkanie w 2016 roku, a zmarła w 2022, to spadkobierca nie musi pokrywać podatku dochodowego.

Więcej o podatkach tutaj>>

Jak widzisz, trochę jest tych niuansów, na które warto zwrócić uwagę. Jeżeli potrzebujesz wsparcia lub konsultacji w takim temacie, to również możesz na nas liczyć.

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.