Amortyzacja mieszkania -zmiany od 2022 r

Właściciele mieszkania zakupionego pod wynajem mogą skorzystać i najczęściej korzystają z jego amortyzacji, co ma istotny wpływ na realne obniżenie kosztu, jakim jest zużywanie się nieruchomości. Czym dokładnie jest amortyzacja, kto może z niej skorzystać, jakie warunki należy spełnić oraz co się zmienia od 2022 dowiesz się z dalszej części artykułu.

Definicja

Podstawowa definicja amortyzacji mówi, że jest to zmniejszenie wartości rzeczy w określonym czasie na skutek jej użytkowania. Ustawodawca zwrócił uwagę na fakt, że rzecz dotyczy także mieszkań przeznaczonych na wynajem a więc – co do zasady – generujących przychód, od którego należy zapłacić podatek.

Właściciele mieszkań, którzy rozliczają najem według zasad ogólnych, mogą je amortyzować. Odpis amortyzacyjny może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, na co wskazują zapisy  art. 22a ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zasady odpisu

Wyboru jednej z metod amortyzacji dokonuje się przed jej rozpoczęciem.

Ustawa o PIT wskazuje, że podstawę naliczenia stanowi wartość początkowa środków trwałych. Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 ww. ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się cenę ich nabycia.

Ceną nabycia jest kwota należna sprzedającemu, powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego, w szczególności o koszty ubezpieczenia, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizj oraz pomniejszona o podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 22j ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o PIT, podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika. Należy jednak pamiętać, że okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat ( z wyjątkami).

Amortyzacja przyśpieszona

Stawki amortyzacyjne wahają się od 1.5% do 10%. Przy czym amortyzacja na poziomie 10% nazywana jest amortyzacją przyśpieszoną. Aby móc z niej skorzystać, należy dopełnić kilku formalności:

  • po stronie właściciela jest udowodnienie, że przed dniem zakupu lokal był używany (użytkowany) przynajmniej 5 lat. Wspomniane 60 miesięcy wstecz liczone jest od daty zakupu mieszkania. Wynika z tego, że właściciele nowych lokali nie mogą skorzystać z tego odpisu.
  • przed wprowadzeniem danego lokalu do ewidencji środków trwałych, właściciel dokonał ulepszeń, gdzie łączna suma kosztów wyniosła nie mniej niż 30% wartości jego pierwotnej wartości. Tu również należy udowodnić, że ulepszenie lokalu miało miejsce.

Korzyści

Niewątpliwie możliwość odpisu amortyzacyjnego na wynajmowanej nieruchomości od podatku dochodowego jest korzystna i chętnie przez przedsiębiorców wykorzystywana. Nierzadko ta forma odpisu jest korzystniejsza niż np. ryczałt. Przed podjęciem decyzji o wysokości amortyzacji oraz okresie jej wykorzystania, należy się dobrze zastanowić co do zastosowanej stawki i generowanych z tytułu najmu przychodów. Jeśli okaże się, że przychód, pomniejszony o koszt odpisu, przyniesie stratę, taka sytuacja będzie mniej korzystna ze względu na możliwości odpisu straty jedynie w wysokości 50% jej wysokości.


Zmiany, zmiany, zmiany…

Jedyna pewna rzecz to śmierć i podatki jak mawiał klasyk. Innym, trafnym stwierdzeniem jest powiedzenie, że jedyne co jest pewne na świecie to zmiana. Konkludując powyższe rozważania oraz dynamikę zmian, jakie aktualnie serwuje Polakom rząd, można się pokusić o twierdzenie, że najpewniejsze są zmiany… podatków.

Polski Ład, który zaczął funkcjonować od stycznia 2022 i niesie ze sobą wiele zmian, również w kwestii odpisów amortyzacyjnych mieszkań przeznaczonych pod wynajem.

Aktualnie obowiązuje przepis przejściowy (art 71.2 ustawy o podatkowym Polskim Ładzie), który mówi:

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2022 r., zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będących odpowiednio budynkami mieszkalnymi, lokalami mieszkalnymi stanowiącymi odrębną nieruchomość, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego lub prawem do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, nabytych lub wytworzonych przed dniem 1 stycznia 2022 r.
Pozostawiony podatnikom bufor w postaci roku na przystosowanie się do zmian w zakresie odpisów amortyzacyjnych lokali przeznaczonych na najem jest marną pociechą w obliczu całkowitego pozbawienia ich możliwości zmniejszenia podatku. Resort finansów wskazuje, że ruch ten podyktowany jest faktem, "że odpisy amortyzacyjne dokonywane od tych składników zmniejszają dochód do opodatkowania do takiego poziomu, że podatek dochodowy nie występuje, a tym samym zwalnia podatników z płacenia podatku”.

Źródła: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19910800350/U/D19910350Lj.pdf; stan na: 22.01.222

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1035423%2Cpolski-lad-podatnicy-maja-czas-miedzy-innymi-na-dostosowanie-sie-do-zmian stan na: 22.01.2022

http://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/1532_u/$file/1532_u.pdf; stan na: 22.01.2022

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.