Czym różnią się: mieszkanie, apartament, penthouse, loft?

Mieszkanie, apartament, penthouse, loft stanowią terminy określające różne rodzaje nieruchomości mieszkalnych.

Mieszkanie - charakterystyka

Mieszkanie zgodnie z definicją stanowi zespół pomieszczeń mieszkalnych oraz pomocniczych który posiada odrębne wejście i wydzielony jest stałymi przegrodami budowlanymi, umożliwiającymi stały pobyt ludzi i prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego
W świetle ustawy o własności lokali, to lokal mieszkalny.
Wśród form budownictwa mieszkaniowego wyróżnia się mieszkania:

  • spółdzielcze - oddawane do użytku przez spółdzielnie mieszkaniową dla członków tej spółdzielni
  • komunalne - budowane za pieniądze z budżetu gminy, głównie lokale socjalne
  • przeznaczone na sprzedaż i wynajem
  • społeczno-czynszowe  - realizowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego
  • indywidualne
  • zakładowe

Mieszkanie może mieć różne rozmiary – od kawalerki czy garsoniery, przez mieszkania jedno, dwu- i trzypokojowe po duże apartamenty. Mieszkania mogą znajdować się w rozmaitych budynkach – kamienicach, blokach z wielkiej płyty czy w blokach nowego budownictwa, a nawet być wydzieloną częścią domów.

Apartament – charakterystyka

Apartamentem nazywamy luksusową nieruchomość o wysokim standardzie wykończenia i dużej powierzchni, która zazwyczaj przekracza ponad 100 m2.
Na powierzchnię może składać się reprezentacyjny salon, wydzielona kuchnia lub salon połączony z kuchnią, a także główna sypialnia z osobnym wejściem do łazienki lub pokoju kąpielowego, wygodna garderoba, gabinet oraz inne pomieszczenia. Apartament zazwyczaj znajduje się w ogrodzonym i strzeżonym budynku , który posiada recepcję, a często również usługi concierge. Wyposażony jest także w inteligentny system zarządzania.

Apartament jest osobnym, jednokondygnacyjnym mieszkaniem w budynku wielorodzinnym. Może znajdować się na dowolnym piętrze.
Najdroższe znajdują się zazwyczaj na ostatnim piętrze z panoramą miasta. Wysokość pomieszczeń w apartamencie wynosi powyżej 2,9 m Apartamentem można zatem nazwać luksusowe mieszkanie, które znajduje się w prestiżowej dzielnicy.

Penthouse – charakterystyka

Penthouse zarówno jak apartament stanowi luksusową nieruchomość – mieszkanie, charakteryzujące się najwyższym standardem wykończenia oraz wyposażenia. Tego rodzaju nieruchomości posiadają luksusowe wnętrza – salon z wydzielonym barkiem i połączony z kuchnią , gabinet, sypialnię z oddzielnym wejściem do łazienki o wysokim standardzie oraz garderobę. Penthouse’y, podobnie jak apartamenty zazwyczaj znajdują się w centrach dużych miast, a także w miejscowościach turystycznych.Ich całkowita powierzchnia przekracza zazwyczaj 100 m2.

Najistotniejsza różnica pomiędzy apartamentem i penthouse’em to liczba poziomów tych nieruchomości.
Apartamentem określa  się luksusowe mieszkanie położone na jednym piętrze, natomiast penthouse’u określa się luksusową nieruchomość więcej niż jednopoziomową.Zdarza się, że penthouse’y mają trzy lub więcej kondygnacji. Apartamenty mogą się znajdować na dowolnych piętrach budynków, natomiast penthouse’y położone są na najwyższych poziomach. Bardzo często penthouse wyposażony jest też w obszerny taras ze spektakularnym widokiem.

Loft – charakterystyka


Loftem nazywamy duże mieszkanie urządzone w dawnych pomieszczeniach przemysłowych w fabrykach, magazynach  kub mieszkanie o dużej, wysokiej i otwartej przestrzeni, zaprojektowane w stylu industrialnym z drzwiami loftowymi , przeszklonymi ściankami, meblami industrialnymi.
Przestrzenie te zazwyczaj nie mają wewnętrznych ścian– poza łazienką, są w nich wysokie sufity, często też odsłonięte rury, belki stropowe i ogromne, przestronne okna. Materiały charakterystyczne dla loftów to szkło, metal, cegła i beton. Często spotykanym rozwiązaniem w loftach są antresole, na których znajdują się zwykle sypialnie. Jest to rozwiązanie pozwalające dać namiastkę mieszkania dwupoziomowego – penthouse’u. Podobnie jak w przypadku penthouse’ów i apartamentów. Lofty zajmują zazwyczaj duże przestrzenie powyżej 100 m2
W loftach rozróżniane są wersje hard i soft.
Hard lofty to obiekty powstające w już istniejących poprzemysłowych budynkach przekształconych na cele mieszkalne lub biurowe ze starych magazynów fabryk, spichlerzy, hut.Charakteryzują się dużymi otwartymi przestrzeniami, surowymi wnętrzami z przewagą szkła, stali i kamienia. Posiadają wysokie sufity, bardzo duże okna specyficzne oświetlenie.
Natomiast w miejscach, gdzie nie ma tego rodzaju budynków, deweloperzy budują tak zwane soft lofty –inwestycje mieszkalne lub komercyjne budowane od początku i nawiązujące do stylu przemysłowego.
Loft stanowi w ostatnich latach bardzo modne rozwiązanie a przestrzeniami tymi zajmują się czołowi projektanci i architekci.
Za kolebkę tego typu przestrzeni mieszkalnych uchodzi Nowy Jork.  

Wszystkie opisane rodzaje nieruchomości :mieszkanie, apartament, penthouse, loft stanowią rodzaj zabudowy mieszkaniowej wyróżnia je przede wszystkim jakość i standard wnętrza, wielkość powierzchni oraz szczególna lokalizacja.

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.