Korekta cen nieruchomości. Rynek amerykański i polski.Analogie.(mieszkania, rynek wtórny 2022)

Największe amerykańskie agencje nieruchomości na rynku nowojorskim w obliczu rosnących  stóp procentowych, inflacji i wyraźnego spowalniania gospodarki zaczęły zalecać swoim brokerom dokonywanie korekt cen nieruchomości.
Potentat rynku nowojorskiego Douglas Elliman wskazuje aby wyprzedzać rynek zamiast czekać na nieuchronne spadki cen nieruchomości.
Na początku bieżącego tygodnia (13.06.22) największe biura nieruchomości  Compass i Redfin zwolniły blisko tysiąc pracowników, powołując się na niepewność gospodarczą.Liczba zawartych transakcji spadła rok do roku o 1/3

Rynek polski - nieruchomości w Warszawie


Doświadczenie rynku amerykańskiego, historyczne analogie trendów pozwalają odnosić informacje z rynku amerykańskiego na rynek polski.
Na rynku warszawskim widoczne są już obniżki cen. (rynek wtórny)
W szczególności ma to miejsce przy końcowych negocjacjach i sprzedaży kiedy następuje zderzenie oczekiwań właścicieli z rzeczywistością.
Osoby zainteresowane sprzedażą w najbliższych miesiącach, dokonują obniżek cen gdyż w innym przypadku jedyne zapytania z rynku pochodzą od agentów nieruchomości poszukujących ofert.


W ostoi starych cen na całym rynku pozostają deweloperzy, którzy posiadają odpowiednie zaplecze finansowe, klienci dla których sprzedaż mieszkania jest jedynie alternatywą oraz klienci zaklinający rzeczywistość.
Media w większości odnoszą się do danych zeszłorocznych gdzie widoczne są dwucyfrowe podwyżki rok do roku i zdają się nie dostrzegać bieżącej sytuacji.
Z uwagi na słabe regulacje dotyczące zbierania i udostępniania cen transakcyjnych nieruchomości w tym w szczególności na bieżąco nie z opóźnieniem półrocznym wśród publikowanych danych panuje wiele sprzeczności i dowolnych  interpretacji.
Spadek cen mieszkań wydaje się być wypierany w ocenie bieżącej sytuacji i przesuwany w czasie na kolejne lata z komentarzem o trendach historycznych na rynku amerykańskim.  

Pojawiają się pierwsze publikacje i raporty dotyczące spadku cen mieszkań


W ostatnich dniach II kwartału zaczęły pojawiać się w wiarygodnych źródłach pierwsze publikacje dotyczące spadku cen mieszkań.
Przykładowo Bank PKO BP w swoim raporcie zakłada w scenariuszu bazowym spadek cen mieszkań do końca roku nawet o 5% Na prognozę składają się silny spadek popytu kredytów przy wysokich podwyżkach stóp procentowych, znaczący spadek zdolności kredytowej gospodarstw domowych po wdrożeniu zaleceń nadzoru bankowego, założenie wzrostu i utrzymania stopy referencyjnej do wysokości ok. 7%, słaba reakcja podaży na zmniejszony popyt na mieszkania

Klienci zazwyczaj wyciągają wnioski dotyczące sytuacji rynkowej i możliwych cen sprzedaży pod wpływem wielokrotnych publikacji w mediach.
Sprzedaż "na ostatnią chwilę" przynosi na ogół dodatkowe wymuszone straty gdyż pod presją czasu osiągane ceny są niższe od tych które można osiągnąć przy początkowym rozważnym ustaleniu ceny.
Dlatego też zalecana jest rozwaga i konsultacja działań z ekspertem.

Przy sprzedaży z oczekiwanym okresem zamknięcia transakcji w ok.120 dni właścicielom mieszkań rekomendowane jest ustalenie poziomu ceny poniżej maksimów z początku 2022 roku.
Warto w tym celu dokonać  wstępnej, bezpłatnej wyceny online a następnie analizy i wsparcia sprzedaży przez doświadczonego brokera. ZOBACZ TUTAJ


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.