Wycena mieszkania online
Na czym polega wycena mieszkania?
Dane do wyceny pozyskiwane są z bazy cen pochodzących ze źródeł publicznych opracowywanych przez zespół specjalistów Cenatorium. Są to rzeczywiste informacje z aktów notarialnych i operatów szacunkowych. Baza posiada aktualnie ponad 5,5 mln rzeczywistych transakcji, co stanowi ponad 95% wszystkich informacji z rynku. Jest to największa baza tego typu w Polsce codziennie aktualizowana aby zawsze dostarczać rzeczywiste wyceny.
Podczas określania wartości mieszkania branych jest pod uwagę bardzo wiele czynników, m.in.: lokalizacja mieszkania, powierzchnia, liczba pokoi, piętro lokalu, liczba pięter i rok budowy budynku, standard lokalu jak również wiele innych parametrów takich jak dostępność miejsca parkingowego czy istnienie windy w budynku.
Aby uzyskać pełny pogląd dodatkowo dokonujemy wizji lokalnej mieszkania, która pozawala nam doprecyzować wycenę dokonaną przez algorytmy.
Dokonana wycena nie stanowi operatu szacunkowego dokonywanego przez rzeczoznawców stanowi zaś punkt odniesienia i rekomendację.
Wartość rynkowa nieruchomości vs cena sprzedaży.
Wartość i cena stanowi dwa różne pojęcia. Wartość dotyczy obiektywnej wyceny nieruchomości, zgodnie z prawem dokonywanej przez rzeczoznawcę majątkowego. Wartością rynkową nieruchomości jest najbardziej prawdopodobna cena, jaką można uzyskać na rynku za sprzedaż lokalu. Musi bazować na cenach transakcyjnych i może być dokonana tylko wtedy, gdy kupujący oraz sprzedający nie działali w sytuacji przymusu i mają zamiar zawarcia umowy.
Wartość określa się do celów formalnych, na przykład na potrzeby banku, urzędu czy sądu. Do szacowania rynkowych wartości mieszkań na własny użytek podstawę stanowią kalkulatory cen uwzględniających zaawansowane algorytmy na podstawie dużej liczby transakcji rynkowych.
Cena zaś stanowi kwotę, którą kupujący jest w stanie zapłacić za nabycie nieruchomości. W praktyce może być niższa lub wyższa niż wartość rynkowa lokalu.
Bardzo dużo ofert sprzedaży nieruchomości ma zawyżoną lub zaniżoną cenę często nawet nawet powyżej 25%.Wynika to z wielu czynników takich jak przede wszystkim nieznajomość cen i myślenie życzeniowe oraz wartość sentymentalna drogie wyposażenie, konieczność dokonania remontu, groźbę zajęcia komorniczego, obciążenia finansowe czy też chęć szybkiej sprzedaży.
Wycena mieszkania przez rzeczoznawcę, wyceniarkę online czy brokera zawsze odnosi się do wartości rynkowej. Warto to o tym pamiętać, gdyż na różnicy między wartością a ceną można zarobić lub stracić.
Kto zajmuje się wyceną nieruchomości ? Wyceny mieszkań..
Wyceną mieszkań na potrzeby ekspertyzy w postaci operatu szacunkowego zajmuje się rzeczoznawca majątkowy. Opinie te są wiążące w sądzie, urzędzie skarbowym oraz w banku. Opinia rzeczoznawcy jest wymagana w oświadczeniach majątkowych, sprawach spadkowych, przy zniesieniu współwłasności, kredycie hipotecznym, wykupie mieszkania komunalnego, czy przy sprawach związanych z ubezpieczeniami.
W tych sytuacjach żadna inna wycena nie jest akceptowana.
Tym samym w sprawach oficjalnych, takich jak sprawa spadkowa czy oświadczenie majątkowe, wymagana jest wycena dokonywana przez rzeczoznawcę.
Wycena na potrzeby sprzedaży. Wyceniacz nieruchomości online.
W przypadku wyceny mieszkania na potrzeby sprzedaży nie musi być ona dokonywana przez rzeczoznawcę. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z firmy zajmującej się sprzedażą nieruchomości czy pośrednikiem nieruchomości.
Niezbędnym elementem wyceny jest dokonanie bezpośredniej wizytacji nieruchomości.
Porównywanie ofert internetowych
W internecie funkcjonuje setki tysięcy ofert nieruchomości typu „sprzedam mieszkanie”, „sprzedaż mieszkania”, „mieszkania na sprzedaż” które publikowane są na portalach.Nie stanowią one jednak miarodajnego źródła informacji z uwagi na ich w przewadze życzeniowy charakter i dużą rozbieżność cen pomiędzy podobnymi lub nawet identycznymi ofertami
Trudno wśród nich znaleźć nieruchomości, które będą maksymalnie zbliżone do siebie co stanowi podstawę do porównywania i wyceny nieruchomości.
Przy dokonywaniu porównania trzeba wziąć pod uwagę lokalizację mieszkania, okolicę, piętro, stan lokalu, rozkład pomieszczeń oraz rok budowy. Dochodzą do tego również inne czynniki, które wpływają na zawyżenie lub zaniżenie ceny nieruchomości takie jak plany zagospodarowania przestrzennego, przeszłość mieszkania, obciążenia prawne, zobowiązania właściciela, sentymenty sprzedającego czy niedawno przeprowadzony remont.
Trudność w doborze ofert do porównania cen mieszkań w interesującej nas okolicy to zaledwie jeden z problemów. Wszystkie ogłoszenia zawierają cenę ofertową, czyli zwykle zawyżoną o 20-30%. Cena transakcyjna jest zwykle niższa, a to ona pokazuje za ile ktoś kupił mieszkanie.
Tak uzyskane niemiarodajne dane nie pokazują jak naprawdę kształtują się ceny.
Wycena nieruchomości online na podstawie cen ofertowych z portali powoduje zazwyczaj stratę czasu na ustalenie optymalnej ceny rynkowej co znacząco zaburza i opóźnia przebieg sprzedaży mieszkania.
Planujesz sprzedać mieszkanie? Sprawdź szybko i bezpłatnie.