Czy warto korzystać z usług pośrednika nieruchomości?
Chcesz kupić lub sprzedać mieszkanie? Zastanawiasz się, czy samodzielnie to zrobić, czy skorzystać z usług pośrednika? Przeczytaj ten tekst. Być może rozwiąże Twoje rozterki.
Pośrednik nieruchomości. Czy warto korzystać z jego usług?
Możesz spróbować oczywiście sprzedać lub kupić dom samodzielnie. Ale w przypadku tak dużych sum i życiowych decyzji, zastanów się, czy nie lepiej mieć wsparcie osoby, która na co dzień profesjonalnie zajmuje się sprzedażą nieruchomości. Daje Ci to gwarancję bezpiecznej transakcji, oszczędności czasu oraz pieniędzy.
Odpowiesz na to, że wynagrodzenie pośrednika jest wysokie, ale wyceń najpierw to:
- ile czasu i pieniędzy poświęcisz na dokumentację, na konsultacje budowlane, prawnicze etc.?
- Wycena domu lub mieszkania- wiesz jak to zrobić dobrze?
- Przygotowanie nieruchomości - masz na to czas i pomysł?
- Marketing nieruchomości (to nie tylko wystawienie nieruchomości w serwisach)- znasz się na tym? Wiesz ile to kosztuje?
- Obsługa mailowa i telefoniczna zainteresowanych. Każdy klient o innej godzinie z wieloma pytaniami. Umiesz na nie odpowiedzieć? Masz na to czas?
- Prezentacja nieruchomości, a może dzień otwarty? Robiłeś to kiedyś?
- Negocjacje cenowe - to nie są proste rzeczy. Podejmiesz ryzyko?
- Skuteczne warunki sprzedaży i finał u notariusza. Znasz się na tym?
Metodą prób i błędów będziesz miesiącami sprzedawał mieszkanie. Ile mogą kosztować Cię błędy, a ile czasu zajmą Ci próby? Chyba jednak lepiej powierzyć nieruchomość ekspertowi.
O tym jak wybrać biuro, pisaliśmy tutaj >>
Chcesz dowiedzieć się jaki zakres usług wykona dla Ciebie broker nieruchomości? Przeczytaj ten tekst >>
Umowa z pośrednikiem nieruchomości.
Zazwyczaj spotkasz się na rynku nieruchomości z dwoma rodzajami umów. Czym się różnią? Którą wybrać?
Umowa otwarta
Przy umowie otwartej współpracujesz z wieloma biurami nieruchomości. To oznacza, że przez Twoją nieruchomość przewinie się wiele agentów nieruchomości i nic poza tym. Im więcej pośredników, tym więcej kłopotów, ponieważ nikt z nich nie weźmie odpowiedzialności, gdy coś się stanie lub za niepowodzenia sprzedaży. Przy umowach otwartych często mamy do czynienia z rozbieżnością danych w opisach ogłoszeniach. To wzbudza podejrzliwość i niepewność u potencjalnych kupujących. Przy umowie otwartej nikt nie zainwestuje w “dni otwarte”, na których niekiedy można otrzymać lepszą cenę. Pośrednik nie zrobi home staging, spaceru 3D, czy innych usług, które robi przy podpisaniu umowy na wyłączność. Pamiętaj, więcej nie oznacza lepiej.
Umowa ekskluzywna ( inaczej na wyłączność)
Co daje wyłączność w umowie z agentem nieruchomości? Umowa oznacza inny sposób współpracy, całością sprzedaży zarzadza tylko jedno biuro nieruchomości, z którym kontaktują się inne agencje. Dzięki temu, możesz liczyć na dużo szerszy zakres usług pośrednika oraz skuteczną sprzedaż Twojej nieruchomości. Oferty, które są na wyłączność to gwarancja szybszej sprzedaży i zdecydowanie po korzystniejszych cenach. Więcej o współpracy przeczytasz tutaj: Link >> (https://vivainvest.pl/baza-wiedzy/co-zyskasz-we-wspolpracy-z-brokerem-nieruchomosci)
Ile kosztują usługi pośrednika?
Wynagrodzenie pośrednika to zazwyczaj udział procentowy od wartości nieruchomości, płatny gdy dojdzie do sprzedaży. Na co zwrócić uwagę przy podpisaniu umowy z pośrednikiem nieruchomości?
Umowa pośrednictwa na 0% jest nieważna. Zgodnie ze znowelizowaną Ustawą o gospodarce nieruchomościami od 1 września 2017r. pośrednikiem może być tylko przedsiębiorca oraz musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami polega na odpłatnym wykonywaniu czynności pośrednictwa, a odpłatność nie może być symboliczna.
- Umowa pośrednictwa musi być zawarta na piśmie. Umowa powinna być spisana w biurze nieruchomości. Od umowy zawartej poza biurem pośrednika można zazwyczaj odstąpić w terminie 14 dni od jej podpisania.
- Pośrednik w obrocie nieruchomościami podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Dlatego musi on do umowy dołączyć m.in. ubezpieczenie oraz powinien przekazać nam kopię swojej polisy OC. Obecnie minimalna wysokość OC pośrednika to równowartość 25000 euro.
Chcesz wiedzieć więcej, jak wygląda praca z profesjonalnym biurem nieruchomości? Zapraszam do współpracy, chętnie pomożemy.
Jak działamy. Odbierz Voucher Mieszkaniowy o wartości 2500 zł